کمباین چغندر قند
تصویربالا مربوط به کمباین HOLMER ساخت آلمان است . از این نوع مدل سال 2005 دو
دستگاه توسط کشت و صنعت جووین نیشابور وارد شده و هم اکنون نیز فعال اند.
قیمت در ان زمان با احتساب هزینه حمل و نقل 420 میلیون تومان بوده است و شرکت سازنده دستگاه را به مدت 1 سال گارانتی کرده است.


 


 تصویربالا مربوط به کمباین ROPA است که در حال حاضر قویترین کمباین در جهان از
نظر قدرت موتور است. طول ان 15 متر ارتفاع 4 متر و عرض آن 3 متر است .قدرت
موتور وسیله 539 اسب بخار بوده و سرعت برداشت ان 2 هکتار در ساعت است.

بهجز این مدلها مدلهای دیگری نیز وجود دارد که با مراجعه به موتور های جستجوگر وتایپ عبارت SUGARBEET HARVESTER میتوانید سایتهای شرکتهای سازنده را پیدا کنید.

جهت سنگین نشدن پست عکسهای بیشتر از این مدلها را در ادامه مطلب قرار داده ام.


اما مزایا و معایب :

تا اینجای کار فقط از مزایا صحبت شد .البته انصافا با توجه به اینکه این دستگاهها با تکنولوژی روز طراحی و ساخته شده اند و شرایط کشورهای سازنده از نظر اب و هوایی با شرایط کشورمان در مناطقی که چغندر کاشته میشود.
تقریبا مشابه است ومیتوان گفت که از نظر خود دستگاه عیب مشهودی مشاهده نمیشود.
اما شرایط کار در کشورمان با کشورهای فوق فرق های زیادی دارد.

همانطور که در بالا عرض شد سرعت برداشت بین 1 تا 2 هکتار در ساعت متغیر است . این
بدین معنا است که اگر این دستگاه در روز تنها 10 ساعت کار کند حدود حداقل 400 الی 500 تن چغندر قند درو میگردد که برای حمل این مقدار به کارخانه از حدود 40 تا 50 دستگاه کامیون استفاده می شود.
حتما عزیزان آگاهی دارند که در فصل برداشت تهیه دستگاه 10 کامیون در روز هم به
دلیل در صف تحویل ماندن اکثر کامیون های موجود منطقه مشکل است .چه برسد به 50 دستگاه و شاید بیشتر.
در ثانی بسیاری از کارخانجات قند برای حوزه های تحت پوشش خود سهمیه خاصی را برای تحویل در روز در نظر می گیرند. در بسیاری از مناطق سهمیه تحویل کل حوزه از نیمی از ظرفیت برداشت کمباین در روز کمتر است.
مشکل دیگر مربوط به جابجایی وسیله در مسافت های زیاد است که تنها با تریلرهای سه محور (کمر شکن) امکان پذیر است که آن هم مشکلات خاص خود را دارد.
لازم به ذکر است که کمباینهای فوق تنها دو دنده برای حرکت دارند و بیشترین سرعت آنها 25 کیلومتر در ساعت است.

مشکلات فوق را اضافه کنید به اینکه فصل برداشت به دلیل احتمال بارندگی معمولا کوتاه بوده و چنانچه وسیله فوق دچار خرابی شود و احتیاج به قطعات یدکیپیدا کند بایستی تا رسیدن قطعات از کشور سازنده غیر فعال شود.
گرچه این کمباین توانایی برداشت در زمین های گلی را نیز دارد . اما در عمل کشاورزان منتظر نخواهند ماند تا شما کارتان را برای بقیه تمام کنید ، بلکه قبل از بارندگی در بازه زمانی کوتاهی اقدام به برداشت می نمایند.
ذکر این نکته جالب است که در سال گذشته یکی از دو کمباین موجود در سبزوار به دلیل دچار مشکل شده و نیاز به قطعات یدکی پیدا می کند.

قطعاتمورد نیاز بلافاصله از آلمان ارسال میشود اما روند ترخیص آن از گمرک به دلیل مطالبه مقدار زیادی عوارض گمرکی بیش از 1 ماه به طول می انجامد.
ظاهرا پس از یک ماه با نامه وزارت کشاورزی،قطعات فوق به دلیل اینکه در مدت گارانتی و رایگان ارسال شده اند از عوارض معاف میگردند.
اینگونه مشکلات در تامین لوازم یدکی بسیاری از خریداران داخلی را از ادامه کار منصرف می نماید .
مضاف بر اینکه به واردات این دستگاه ظاهرا هیچ گونه یارانه و یا امتیازی تعلق نمی گیرد .
با توجه به قیمت بالای وسیله خرید آن تنها زمانی اقتصادی است که دستگاه فوق برای دیگران کار نماید و به قولی در کشور چرخانده شود.

اینکه در ایران در خوزستان چغندر در اردیبهشت ماه و در سایر مناطق بین مهر تا آذر برداشت می شود باعث میشود که بازار خوبی در چند ماه سال برای کار آن فراهم شود.
اگردستگاه بخواهد برای کشاورزان دیگر کار کند قیمت کار آن بیش از 200 هزارتومان در هکتار خواهد بود. ناگفته نماند در برخی مناطق کشور تا سه برابر این مبلغ نیز پرداخت       می شود.
بهعلت اینکه مکانیزاسیون چغندرقند در ایران به علل مختلف با عقب ماندگی های بسیاری روبرو بوده است. ورود چنین دستگاه های پیشرفته ای میتواند بخشی ازاین عقب ماندگی را جبران کند. و مسلما بر اشتیاق کشاورزان به کاشت اینمحصول بیافزاید.

اما متاسفانه با بحرانی که برای کشور در دو سال اخیر پیش آمد بیش از 30 درصد از سطح زیر کشت چغندرقند کم شد و ظاهرا این روند ادامه دارد.
گرچه نمیخواهم باعث پشیمان شدن کسانی شوم که علاقه به خرید چنین دستگاهی دارند . اما معتقدم کسی که میخواهد چنین کاری کند باید از تمام مسائل آگاه باشد و با آمادگی به مواجهه مشکلات این کار برود.
در پاسخ به این عزیز در مورد نظر خودم باید عرض کنم که برای این کار به نظر میرسد با وجود مشکلات یاد شده در صورتی که

1-هزینه خرید دستگاه از منابع مالی شخصی باشد .و به عبارتی وام نباشد .

2-بتوانید چند ماه از سال در شهرهای مختلف بگذرانید.

3- و از همه مهمتر علاقه به اینگونه کارها داشته باشید.میتوانید برای گام های بعدی مانند عقد قراردادهای خرید و یا مذاکره با کارخانجات قند و ..... اقدام کنید.

حمایت دولتی از کار شما و در جریان بودن و مسئولان ذیربط در بخش نباتات صنعتی
جهاد کشاورزی میتواند در صورت بروز مشکلات بعدی نظیر وارد شدن قطعات یدکی
نافع باشد.
نزدیک بودن مراکز عمده کشت و مالکان عمده به محل شما در موفقیتتان اثر به سزایی
دارد چرا که در صورتی که بتوانید از محل خود خارج نشوید کمتر خسته می شوید ومجبور نخواهید شد پس از چند سال به دلیل خستگی از کار آن را رها کنید.

-------------------------------------------------------------

منبع:

وبلاگ مکانیک ماشین های کشاورزی

http://mechamachinery88uok.blogfa.com

 

/ 1 نظر / 104 بازدید
کیانی

تشکر